•  اقتصاد کشاورزی
    مدیر گروه
    دکتر سید حبیب اله موسوی

آمار و اطلاعات

گروه اقتصاد کشاورزی

پيـام مدير گـروه

گروه اقتصاد کشاورزی دانشگاه تربیت­ مدرس در سال 1365 با پذیرش اولین دانشجو در مقطع کارشناسی‌ارشد، مأموریت اصلی خود را در راستای تربیت مدرسان و استادان دانشگاه‌های کشور آغاز نمود و امروزه بسیاری از استادانی که درزمینه‌ی اقتصاد کشاورزی به تحقیق و آموزش می‌پردازند از دانش‌آموختگان این دانشگاه هستند. بنیان‌گذار این رشته در دانشگاه، مرحوم جناب آقای دکتر موسی‌نژاد بوده‌اند. این گروه برای اولین بار در سطح کشور، مقطع دکتری اقتصاد کشاورزی را در سال 1369 راه‌اندازی نمود.
تمرکز اصلی این گروه، انجام امور آموزشی و پژوهشی در راستای توسعه علم اقتصاد کشاورزی است. با توجه به ماهیت علم اقتصاد کشاورزی، حیطه‌ی فعالیت‌های علمی این گروه فراتر از فعالیت‌های صرف کشاورزی بوده و کلیه‌ی زمینه‌های مرتبط با آن شامل؛ اقتصاد تولید، سیاست و توسعه کشاورزی، بازاریابی، مدیریت کشاورزی، تجارت بین‌الملل، اقتصاد منابع ­طبیعی و محیط‌زیست و ... را پوشش می‌دهد.
هم‌اکنون چهار گرایش سیاست و توسعه کشاورزی، اقتصاد تولید و مدیریت واحدهای کشاورزی، بازاریابی محصولات کشاورزی و اقتصاد منابع طبیعی و محیط‌ زیست در مقاطع ارشد و دکتری در این گروه فعال است.
در مقطع کارشناسی‌ارشد، دانشجویان پذیرفته‌شده در طی دو سال تحصیلی توانایی‌های لازم برای بررسی‌های علمی، آماری و تطبیقی کاربرد اصول علم اقتصاد در حوزه کسب‌وکارهای کشاورزی را کسب می‌نمایند و پس از دانش‌آموختگی می‌توانند در مقام کارشناس ارشد به‌عنوان مربی، پژوهشگر، برنامه‌ریز، تحلیل‌گر و ارزیاب مشغول به کار شوند.
دانشجویان دکتری در طی دوره تحصیلی خود با برترین موضوعات و پیشرفت‌های علمی در رشته خود آشنا می‌شوند. در این دوره دانشجویان بایستی به موضوعات علمی درزمینه رشته خود احاطه یابند، یافته‌های علمی و پژوهشی خود را جهت حل مشکلات و استقلال علمی کشور ارائه نمایند و برای تدریس و پژوهش در سایر دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی و آموزشی آماده شوند.
دانش‌آموختگان دوره دکتری قادر خواهند بود منشأ اثر خدمات ارزشمندی در مشاغل خصوصی و دولتی به‌عنوان استاد دانشگاه، پژوهشگر در مراکز تحقیقاتی، مشاور و طراح پروژه در سازمان‌های خصوصی و دولتی، مدیر در طرح‌های توسعه‌ کشاورزی و منابع طبیعی و برنامه‌ریز در سطح خرد و کلان کشور منشأ اثر باشند.

فرم‌ها

اخبار

access deny [1368]