•  باغبانی
    مدیر گروه
    دکتر مهدی عیاری نوش آبادی

آمار و اطلاعات

گروه باغبانی

پیام مدیر گروه

در ابتدا خرسندم که ورود شما را به صفحه گروه علوم باغبانی خوش‌آمد بگویم. نظر به اهمیت علوم باغبانی به‌عنوان هنر، علم و دانش تولید گیاهان، گروه ما مشتاقانه پذیرای مسئولیت تربیت نسل بعدی محققین باغبانی جهت تدریس در سایر دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی کشور است. نظر به خصوصیات زیباشناختی علوم باغبانی، بایستی علاوه بر نقش باغبانی در تأمین نیاز انسان، به جنبه دیگر آن نیز توجه کرد. اگرچه، بشر بدون محصولات باغبانی نیز قادر به حیات است، اما آنچه مسلم است مصرف یک سیب در روز یا استراحت بر روی چمن در زیر سایه درخت، می‌تواند زندگی انسان را لذت‌بخش نماید. مصرف محصولات باغبانی به‌عنوان میوه یا سبزیجات و یا استفاده از آن‌ها به‌عنوان گیاه زینتی در طراحی پارک‌ها و فضای سبز، نقش بسزایی در سلامت جسمی و روحی جامعه دارد. امروزه اصلاح‌کنندگان محصولات باغبانی در تلاش برای معرفی ارقام میوه و سبزی باکیفیت بیشتر می‌باشند.
اعضای هیأت‌علمی گروه ما به‌عنوان اعضاء و مدیران چندین انجمن مرتبط با تخصص باغبانی ازجمله انجمن علوم باغبانی ایران و انجمن گل و گیاهان زینتی ایران مشغول فعالیت می‌باشند. به‌علاوه، ارتباط و همکاری قویی نیز بین اعضای هیأت‌علمی گروه با دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی کشور و خارج از کشور در راستای تربیت دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری علومی باغبانی وجود دارد. همچنین ما تمایل بسیاری جهت گسترش همکاری‌های دوجانبه در راستای پیشرفت علمی آینده گروه داریم.

تاریخچه

گروه علوم باغبانی دانشکده کشاورزی، دانشگاه تربیت مدرس در سال 1362 با پذیرش دانشجوی کارشناسی‌ارشد تأسیس گردید و تاکنون بیش از 182 و 44 دانشجو به ترتیب در مقطع کارشناسی‌ارشد و دکتری تخصصی از این گروه فارغ‌التحصیل شده است. پذیرش دانشجوی دکتری از سال 1371 آغاز گردید. امکانات تحقیقاتی گروه شامل چندین آزمایشگاه، گلخانه، اتاق پس از برداشت، سردخانه، باغ تحقیقاتی درختان میوه و گل محمدی است. در حال حاضر، گروه علوم باغبانی دارای آزمایشگاه‌های پس از برداشت و ریز ازدیادی، ژنتیک و اصلاح گیاهی، فیزیولوژی گیاهی است. همچنین دانشجویان این گروه در آزمایشگاه‌های خصوصی و آزمایشگاه‌های سایر گروه‌ها نیز مشغول فعالیت می‌باشند. گروه علوم باغبانی در آموزش و پژوهش دانشجویان کارشناسی‌ارشد و دکتری با محققین متعددی از دانشگاه‌های سراسر کشور و خارج از کشور همکاری و تعامل دارد. عمده تحقیقات کاربردی و بنیادی گروه در چهار گرایش میوه کاری، گیاهان دارویی، گل و گیاهیان زینتی و سبزی‌کاری معطوف است. زمینه فعالیت‌های پژوهشی گروه شامل فیزیولوژی، اصلاح، بیوتکنولوژی، پس از برداشت و تغذیه گیاهی است

اخبار

access deny [1368]