متن کامل خبر


 
تولید تجاری دشمنان طبیعی آفات محصولات کشاورزی

خلاصه خبر: تولید تجاری دشمنان طبیعی آفات محصولات کشاورزی

به گزارش روابط عمومی دانشکده کشاورزی، آقای مهندس مهران رضایی، دانشجوی دکتری گروه حشره شناسی کشاورزی، روش پرورش انبوه زنبورهای پارازیتوئید شته های آفت را در قالب رساله دکتری با راهنمایی آقایان دکتر علی اصغر طالبی و دکتر یعقوب فتحی­ پور به ثبت رسانید.

وی در این ارتباط اظهار داشت: استفاده­ ی بی رویه از آفت­کش­های شیمیایی اثرات جبران ناپذیری روی محیط زیست و موجودات زنده برجای می گذارد. لذا بهترین گزینه برای جایگزینی ترکیبات شیمیایی، استفاده از روش بیولوژیک می باشد. در این روش برای تولید محصول سالم و ارگانیک از موجودات زنده برای کاهش جمعیت آفات استفاده می شود. زنبورهای پارازیتوئید شته ها در محیط گلخانه یا فضای آزاد با پیدا کردن شته ها در بدن آنها تخمریزی نموده و آنها را از بین می برند. این   را مورد حمله قرار داده و از بین می برند و هیچگونه اثر سویی برای انسان ندارند.

 دستیابی به تکنیک­های پرورش انبوه زنبورهای پارازیتویید از اهمیت زیادی برخوردار است. پس از بررسی­های چندین ساله توسط تیم تحقیقاتی این رساله دکتری و همچنین همکاری های انجام شده با گروه حشره شناسی دانشگاه بولونیا (ایتالیا)، روش بهینه تولید انبوه و تجاری این زنبورهای پارازیتوئید با بکارگیری کمترین نیروی انسانی و امکانات اجرا و عملیاتی شد.

گفتنی است که فرآیند پرورش انبوه زنبورهای پارازیتوئید شته های آفت توسط مرکز مالکیت معنوی و سازمان پژوهش های علمی و صنعتی، اعتبار سنجی و مورد تایید قرار گرفت. انتظار می رود که با تجاری سازی این روش گامی موثر در عرصه­ی تولید عوامل کنترل بیولوژیک آفات کشاورزی برداشته شود و از استفاده­ بی­رویه­ از آفت­کش­های شیمیایی و پیامدهای باقیمانده­ی آن­ها در محصولات کشاورزی کاسته شود.

7 بهمن 1398 / تعداد نمایش : 492